História firmy AGADOS

Historie.jpg Agados sa chváli stodvadsaťročnou tradíciou strojarenskej výroby. Výrobou prívesov sa zaoberá od roku 1992.

Firma nadväzuje na starobylú, viac než stodvadsaťročnú, tradíciu miestneho strojárenského závodu Jeřábek, ktorý bol v roku 1948 znárodnený a premenený na štátny podnik. Napriek tomu, že pôvodní majitelia dnes vo firme nijak nefigurujú, radi dali súhlas, aby sa strojári z Agadosu k histórii ich bývalého podniku prihlásili a pokračovali v rozvoji strojárenstva v regióne.

Samotný podnik Agados vznikol v roku 1992 z vtedajšieho podniku Agrostroj Pelhřimov. Meziříčský závod sa do tej doby zaoberal výrobou mlýnskych strojov, rozmetadieľ hnoja a iných poľnohospodárkych strojov, a tiež stavbou kŕmnych síl.

Nápad vyrábať prívesy vznikol po oslovení jednou belgickou firmou, ktorá vtedy hľadala dodávateľa a nakoniec vyšla aj jeho realizácia. Pri dnešnej širokej škále sortimentu sa ani nechce veriť, že sa tu v samotných začiatkoch vyrábali iba dva typy prívesov a to nebrzdené malé prívesy. Na zložité brzdené prívesy sa prešlo postupne až v priebehu rokov. Za účelom zvýšenia objemu exportu bola v Nemecku zriadená pobočka Agados Deutschland GmbH. V roku 2001 vznikla firma  Agados Slovakia s.r.o. zaoberajúca se ako predajom, tak výrobou.

Z dôvodu neustáleho rastu výroby sa firma v roku 2006 presťahovala z areálu na ulici Karlov do nových výrobných priestorov na ulicu Průmyslová.

Starý areál firmy Agados

Starý prospekt k prívesu rady VOSA

Vývoj loga

Jeden z prvých prívesov DONA

Príves NP vyrobený v roku 1992

Starší príves Agados vyrábaný ako stavebná bunka

Jeden z prvých prívesov VZ

Príves VZ z roku 1992